Стратегията за дигитално присъствие е нещо изключително важно, когато не искате просто да си губите времето онлайн. Не е достатъчно само да си направите уебсайт и фейсбук страница към него и да мислите, че поръчките ще завалят. Дигиталното присъствие е много повече от това, то е да имаш предварителна информация и ясни цели какво искаш да постигнеш. То е активна комуникация и добро познаване на идеалния ни клиент.
Съществуват хиляди книги за маркетинг и няколко пъти по толкова сайтове, блогове и обучителни курсове. Гмуркайки се в цялото това море от информация всеки начинаещ би потънал много бързо.
Ето защо, бъдейки и аз самата творец, знам колко объркващ може да бъде за вас дигиталният маркетинг. Затова ми се иска да ви дам една лесна формула, с която сами ще можете да си проведете една мини рекламна кампания за ваше произведение в избрана социална медия.
Знаете ли, че направата на един уебсайт започва първо с неговото планиране? Днес да имаш уебсайт е почти толкова естествено и необходимо, колкото да имаш и фейсбук страница. Особено когато градиш разпознаваем бранд в сферата на изкуствата, искаш хората да те познават, да те асоциират с това, което правиш и разбира се да купуват от теб.
Това е големият извод от пандемията Covid-19 – смяна на авторитетите, които диктуват тенденциите в изкуството, промяна на средата, увеличаване на алтернативите за популяризиране на изкуство и автори, формиране на нов пазар, ситуиран предимно онлайн и направляван от пазарните принципи, а не от отделни корективи в сферата на изкуството.
Най-голямата грешка, която можем да направим в тази кризисна ситуация, е да оставим пораженчески творчеството си и бизнеса в застой. Вярно, сега няма изложби, базари и панаири за изкуство, но защо това да е причина да спрем комуникацията си с външния свят? Затова има социални медии, има блогове, сайтове, в които можем да сме активни и да напомняме за себе си и за това какво правим.
Днес в началото на 2020 въпросът не е дали вашата арт организация трябва да присъства в социалните медии, а как да извлече максималното от тях. През социалните медии една галерия или музей лесно може да изгради доверена публика, защото те улесняват общуването дори по спорни теми.
Въпреки че тези тактики идват от далеч по-голям и развит пазар на изкуството, какъвто е американския, мисля, че те са в голяма степен приложими и за нашата действителност. Привличането наинтереса на публиката с любопитен разказ, комуникирането в социалните медии и изграждането на общност са ключовите фактори за една успешна PR кампания на културна институция.
Терминът „арткомуникация“ или „комуникиране на културен продукт“ (произведение на изкуството, изложба и т.н.) е все още непознат у нас, въпреки че в други европейски държави съществуват дори тясно профилирани в областта на комуникирането на изкуство агенции.