Американската PR компания Durée & Company има в портфолиото си впечатляващ брой музеи и галерии. Както самите те казват: „ние имаме възможността да изведем страстта към изкуството на преден план, да помогнем на публиката да се свърже с неговият дух и да насърчим участието им в творческия процес“
Компанията се занимава с различни адресирани към изкуство дейности: от промотиране на културни програми за децата до гостувания на международни художници, които показват последните си творби. Въпреки че съществуват безкрайно много начини да бъдем креативни, когато промотираме музеи, галерии и събития, сръзвани с изкуство, ние се опираме на четири основни PR тактики, казват от агенцията.
Ето ги и тях:
1. Каква история ще разкажем с тази изложба, така, че да я отличим и да предизвика интерес у публиката?
Това, което отличава една културна институция от друга са уникалните изложби и събития, които тя представя на своята публика. Затова когато популяризираме една изложба трябва да заложим на тези три основни цели:
· информиране на публиката за събитието;
· повитивни отзиви за институцията и изложбата в пресата;
· позитивни отзиви от критиката, което да окуражи хората да я посетят.
Въпреки че звучи лесно, трябва да си отговорим на въпроса какво отличава тази институция от другите и какъв по-различен исторически ъгъл можем да използваме, за да представим нея и изложбата в най-добра светлина. Тази история може да се отнася към актуални теми и събития от регионален или дори световен мащаб.
2. Използването на социални медии – популярен и достъпен начин за ангажиране на публиката
Социалните медии днес са популярен и лесно достъпен начин, по който културните институции могат да взаимодействат със своята публика. Те се превърнаха във важен маркетингов инструмент за много индустрии включително и в сферата на изкуствата. Тенденция, която без съмнение ще продължи да се развива.
Постовете, комуникиращи изложба или художник, могат да съдържат:
· кадри от подреждането на изложбата и всичко, което би разкрило малка част от това какво предстои да види посетителят;
· институцията може да генерира хаштаг за събитието, който посетителите да използват за споделяне в свои публикации в социалните медии, създавайки по този начин общност от публикации около събитие или изложба.
3. Накарайте активите да работят
Снимките и видеата могат да се окажат решаващи за това информация за вашата изложба да излезе по медиите. Медиите нямат голям ресурс да изпращат репортери на всички събития, затова предоставяйки им качествени изображения, в допълнение с цитати от куратор, директор или художник, вие си гарантирате добро медийно отразяване. Също така снимките биха ви помогнали по-добре да разкажете историята на вашето събитие, както и със сигурност биха привлекли вниманието на читателите.
4. Насърчаване на участието в общността
Публичните институции като галерии и музеи играят съществена роля за културния живот на общността. За да достигнат по-лесно до нея ние препоръчваме те да развиват партньорски отношения с туристически и информационни бюра и агенции. Тези партньорски и спонсорски отношения биха били от полза за изграждането на една мрежа между институциите.
Въпреки че тези тактики идват от далеч по-голям и развит пазар на изкуството, какъвто е американския, мисля, че те са в голяма степен приложими и за нашата действителност. Привличането наинтереса на публиката с любопитен разказ, комуникирането в социалните медии и изграждането на общност са ключовите фактори за една успешна PR кампания на културна институция.
Източник: Durée & Company блог
Снимки: Pixabay