Да продаваш изкуство онлайн е повече от това просто да качиш снимка на творбата ти в социалните мрежи. Всеки купувач преминава през мисловен процес, преди да реши да инвестира, особено когато става дума за нещо толкова лично и емоционално като изкуството.
Разбирането на тази психология може да ти помогне да представиш творбите си онлайн така, че да вдъхнеш доверие на всеки потенциален клиент, да предизвикаш неговия интерес и в крайна сметка това да доведе до продажби. В тази статия ще ти покажа как мисли твоят бъдещ клиент и как можеш да му „помогнеш“ да вземе решението да купи твоята творба – без да му оказваш натиск и без да жертваш автентичността си.
Стратегията за дигитално присъствие е нещо изключително важно, когато не искате просто да си губите времето онлайн. Не е достатъчно само да си направите уебсайт и фейсбук страница към него и да мислите, че поръчките ще завалят. Дигиталното присъствие е много повече от това, то е да имаш предварителна информация и ясни цели какво искаш да постигнеш. То е активна комуникация и добро познаване на идеалния ни клиент.
Съществуват хиляди книги за маркетинг и няколко пъти по толкова сайтове, блогове и обучителни курсове. Гмуркайки се в цялото това море от информация всеки начинаещ би потънал много бързо.
Ето защо, бъдейки и аз самата творец, знам колко объркващ може да бъде за вас дигиталният маркетинг. Затова ми се иска да ви дам една лесна формула, с която сами ще можете да си проведете една мини рекламна кампания за ваше произведение в избрана социална медия.
Знаете ли, че направата на един уебсайт започва първо с неговото планиране? Днес да имаш уебсайт е почти толкова естествено и необходимо, колкото да имаш и фейсбук страница. Особено когато градиш разпознаваем бранд в сферата на изкуствата, искаш хората да те познават, да те асоциират с това, което правиш и разбира се да купуват от теб.
Днес в началото на 2020 въпросът не е дали вашата арт организация трябва да присъства в социалните медии, а как да извлече максималното от тях. През социалните медии една галерия или музей лесно може да изгради доверена публика, защото те улесняват общуването дори по спорни теми.