Стратегията за дигитално присъствие е нещо изключително важно, когато не искате просто да си губите времето онлайн. Говорила съм с много автори от различни сфери на изкуството и повечето от тях твърдят, че “само са платили едни пари за този уебсайт, а той не им е донесъл нищо” или че “хората само лайкват във Фейсбук, но реално никой нищо не е купил”...
Не е достатъчно само да си направите уебсайт и фейсбук страница към него и да мислите, че поръчките ще завалят. Дигиталното присъствие е много повече от това, то е да имаш предварителна информация и ясни цели какво искаш да постигнеш. То е активна комуникация и добро познаване на идеалния ни клиент.
Затова в тази статия реших да ви представя петте основни стъпки, през които трябва да минете когато планирате своята дигитална стратегия. С тях ще положите основите на своят маркетингов план, с помощта на който изкуството ви по-лесно ще достигне до своите купувачи и ценители.
1. Анализирайте подробно това, което предлагате. Определете своят архетип!
За да можете да достигнете правилната аудитория за своето изкуство трябва да сте наясно какво представлява то. Това е вашето творчество, олицетворяващо вашите емоции, пречупващо вашия светоглед. Но ако искате да печелите от него, значи то трябва да развълнува някой друг толкова, колкото вълнува и вас. Затова бъдете честни със себе си и анализирайте това, което правите!
А сега си отговорете на въпроса какъв е вашият архетип, респективно какво е изкуството ви? - Вие сте експресивен, бунтар, експериментатор или чувствителен, интровертен и философски настроен?
Определяйки своят архетип за целите на маркетинговата ви кампания, опознавайки го и обиквайки го като нещо, което ви охарактеризира ще помогне и на другите да ви разпознават и класифицират по-лесно.
2. Запознайте се с вашата конкуренция.
Какво правят другите творци, как го представят в интернет, какви канали използват? Кои са силните и слабите й страни?
Едно от най-важните неща в бизнеса е да познаваме конкуренцията си и да знаем ние как се ситуираме сред нея. Отделете време да проучите какво правят вашите колеги онлайн, как комуникират със своите клиенти. Помислете има ли нещо, което бихте взаимствали. Имайте предвид, че никой от тях не е открил топлата вода – те просто прилагат основни похвати в маркетинга, които лесно можете да използвате и вие.
3. Определете своя таргет! Какви хора биха купили вашите творби? Как си ги представяте?
Определянето на идеалния клиент е ключово, когато говорим за маркетингова стратегия и то важи не само за онлайн такава. Кой би искал да купи изкуството ви? – това е основният въпрос, на който трябва да намерите отговор. Опитайте се да го опишете подробно – какво работи, семеен ли е, какво обича да прави в свободното си време? Истината е, че в повечето случаи ние въобще не сме наясно кой е той и имаме напълно грешна представа за него. Затова е хубаво да разговаряте със своите купувачи и колекционери, за да ги опознаете по-добре.
Винаги се стремете да предлагате вашия продукт на по-тясна аудитория.
Какво имам предвид?
Клиентът би чувствал по-силна връзка и по-голяма ангажираност към вашето изкуство ако той си мисли, че говорите директно на него. Това е основен маркетингов принцип.
Но аз съм творец, ще кажете вие, и искам да продавам изкуството си! Тогава мислете за него като за бизнес, направете от себе си и вашето творчество разпознаваем бранд и всичко ще си дойде на мястото! Разбира се не всеки ще харесва изкуството ви, но тези, на които им допада, със сигурност ще го купят.
4. Определете своите цели!
В основата на всяка стратегия стоят целите. Целите, които ние искаме да постигнем и които трябва да ни бъдат като „пътеводна светлина“ във всичко, което правим.
Искате да продавате, искате да сте разпознаваеми – вие и изкуството ви; искате да станете инфлуенсър; искате да ви забележат световни колекционери или да ви поканят в международни проекти. Позволете си да помечтаете малко и то на глас! Запишете всичко! Защото от целта зависи какъв ще бъде пътят, който ще ви отведе до нея.
5. Разкажете на хората какво правите - така ще спечелите доверието им
Как очаквате да продавате изкуството си, ако хората не знаят, че съществувате? Разкажете им за вас, за това какво правите. Направете го онлайн!
Истината е, че с интернет и социалните мрежи днес притежаваме една огромна възможност да комуникираме по-лесно с целия свят, да скъсяваме дистанции, дори да оказваме влияние. Възползвайте се от това, което ви предлагат социалните мрежи и разказвайте на света за вас. Познавайки ви по-добре възможността да купят вашето изкуство нараства. По този начин създавате една “топла” връзка с вашите клиенти и автоматично минавате “едни гърди пред другите”.
Ето на какво трябва да наблегнете:
- Какво правя? - разкажете какъв артист сте, какво изкуство създавате;
- За кого го правите? - кой е вашият таргет, към какви хора е ориентирано изкуството ви;
- Защо сте уникални? - похвалете се, колкото и трудно да ви се вижда това.
Сигурно не веднъж сте пазарували онлайн. Спомнете си каква е причината да не купите нещо от някой? Да, точно така! Нямате му вяра! Не му вярвате, защото не го познавате и това е повече от нормално. В повечето случаи това е и нещото, което спира хората да купуват от вас. Ето защо е толкова важно да градите доверие постоянно.
Най-важното в този случай е да успеете да убедите купувача, че вашето изкуство ще придаде стойност - ще повиши качеството му на живот, но и ще бъде инвестиция. За целта:
- Говорете директно на своята тясна таргет група на нейния език;
- Не пропускайте да споделите мнение на доволни клиенти - личният пример тук е важен, защото така бъдещият купувач на вашето изкуство по-лесно ще се припознае;
- Създайте свои посланици - подарете своя творба на някой близък представител на таргет групата, към която сте се ориентирали;
- Бъдете професионалисти във всичко, което правите - от подписа в имейла до опаковката и благодарствената бележка - всичко има значение;
- Не показвайте всичко налично! Когато имате твърде много непродадени творби на вашия уебсайт или фейсбук страница изглежда, че никой не купува от вас. Нали сте чували за номера с червената точка по време на откриването на изложба? Е, това работи успешно и онлайн, само опитайте!
И все пак ако имате нужда от помощ в създаването на вашата стратегия за дигитално присъствие или пък искате да посветите времето си на творчество, а не на маркетинг, доверете ни се, ние ще я направим вместо вас! Пишете ни ТУК.