Днес в началото на 2020 въпросът не е дали вашата арт организация трябва да присъства в социалните медии, а как да извлече максималното от тях. През социалните медии една галерия или музей лесно може да изгради доверена публика, защото те улесняват общуването дори по спорни теми.
Бъдете осъзнати. Имайте стратегия!
Не можете просто ей така да присъствате в социалните медии. Дейностите, който извършвате там, трябва да се ръководят от основните принципи и ценности на вашата организация. Решението за публикуване, споделяне или взаимодействие с всякакъв тип съдържание трябва да бъде обмислено предварително. Това означава създаване на план - стратегия за социални медии, която да служи като ориентир за всяка активност в мрежата.
Когато представлявате организация в социалните медии, вие въплъщавате нейната същност и качества. Това е фундаменталната разлика между вашите лични социални медийни дейности спрямо тази на вашата организация. Изясняването на разграничението е решаваща част от стратегията ви за социални медии.
На какво трябва да наблегнете в своята стратегия за социални медии?
· Ключови послания, а именно с какво се отличавате от конкуренцията?
· Какъв е Вашият бранд?
· Да познавате типовете съдържание и тяхната сила
· Съдържанието е цар, но контекстът е Бог
Интегрирайте дигиталната с цялостната си комуникационна и маркетингова стратегия
Вашата стратегия за социални медии трябва да бъде част от цялостната ви комуникационна и маркетингова стратегия. Когато стартирате нов проект трябва предварително да подготвите всички материали, които ще са ви необходими - плакати, графика, видео, имейл маркетинг са само част от нещата, които трябва да имате предвид за вашата инициатива. Брейнстормингът също може да ви е от полза.
Три неща, с които да подсигурите успеха си в социалните медии:
· Отделете достатъчно време
· Проучвайте и създавайте съдържание
· Направете си календар на това кога какво ще поствате
С такъв календар лесно ще запазите инерцията и няма да пропускате важните моменти от вашата кампания.
„Съдържанието е цар, но контекстът е Бог.“
Социалните медии не са еднакви – всяка от множеството платформи има своите силни и слаби страни. Вярно е, че качественото съдържание има значение, но то може да си свърши работата само ако е представено в подходящата среда.
Гари Вайнерчук казва в книгата си „Jab, Jab, Jab, Right Hook“, че „съдържанието е цар, но контекстът е Бог.“ Например, линковете вършат страхотна работа във Facebook и Twitter, но не и в в Instagram. Оптималните размери на изображението варират за всяка платформа и други.
Къде да намерите добро съдържание?
· Хаштагове
· Постове в социалните медии
· Създаване на списъци в Twitter
· Нови сайтове, лидери в бранша
· Google Alerts
Отделете време да бъдете социални
Няма пряк път, за да станеш специалист в социалните медии. Разбира се, има доста ресурси и приложения, които могат да подобрят вашите дейности в социалните медии, но не правете грешка: дигиталните и социалните медии изискват време, ресурси и внимание. Възвръщаемостта не е непосредствена, но се изплаща с дългосрочни инвестиции. Част от тях включва прекарване на време за създаване на стратегия за съдържание и календар, планиране на дейностите напред така, че да се изравнят с маркетинговия ви план.
Честотата на постовете също е от значение, защото планирането напред ви окуражава да бъдете по-стратегически ориентирани в социалните медии.
Ако имате нужда от помощ, не се колебайте да ми пишете ТУК.
Инвестирайте и експериментирайте с платени реклами в социалните медии
Все по-трудно е една организация да изпъкне в социалните медии, като разчита единствено на органичен трафик. През 2015 г. се наблюдаваше постоянен спад в процента на ангажираност на страниците, защото тогава платената реклама в социалните медии започна да се превръща по-скоро в правило за успешен бизнес повече, отколкото преди.
Добрата новина е, че не струва много да стартирате успешни рекламни кампании в социалните медии. Това може да струва едва 0,50 долара на клик върху публикуваните от Facebook постове. Пускането на реклами в социалните медии ви дава безценни данни за вашата аудитория, нещо, което печатна или телевизионна реклама не може да гарантира. Поради горепосочените причини, си струва да експериментирате в социалните реклами.
Снимки: Pixabay