Знаете ли, че направата на един уебсайт започва първо с неговото планиране? И не, нямам предвид да разпишете цяла концепция! Но можете просто да го нарисувате!
Днес да имаш уебсайт е почти толкова естествено и необходимо, колкото да имаш и фейсбук страница. Особено когато градиш разпознаваем бранд в сферата на изкуствата, искаш хората да те познават, да те асоциират с това, което правиш и разбира се да купуват от теб.
Много платформи предоставят готови решения за уебсайт, темплейти, всевъзможни интеграции и т.н., които да са в помощ дори и на съвсем начинаещите в тази област. Cloudcart, WooCommerce, Open Cart, Gombashop, Shopiko, Raz.bg, Seliton, Summercart са само част от платформите, с които можете бързо и лесно да си направите собствен сайт/онлайн магазин без да имате предварителни познания по уеб дизайн. Хубавото на тях е, че освен, че имате голямо количество от темплейти, те осигуряват както техническата поддръжка, така и много допълнителни интеграции за маркетинг, доставки и различни видове плащания.
Самите социални мрежи като Facebook и Instagram също имат свои собствени апликации, които ви позволяват директно да качвате продукти за продажба. А от скоро това може да става директно от снимката, която сте качили.
Но ако все пак сте решили да отделите време да си направите собствен уебсайт или да поръчате изцяло програмиран за вас и вашите нужди онлайн магазин, то в тази статия ще ви дадем няколко насоки за това.
Най-важното нещо за един уебсайт е той да бъде ясен и функционален, отделните рубрики и компоненти да се намират лесно, да е логичен. Една от най-често срещаните грешки е лошото разпределение на отделните страници в него. А дори и да е съвсем леко объркващ, посетителите със сигурност няма да се върнат. Затова да имаме предварителен план за това как да изглежда сайта и какви да са връзките между отделните страници е нещо, което ни гарантира, че той ще:
- прави това, за което е предназначен;
- е лесен за разглеждане;
- води посетителя там, където вие искате той да стигне.
Когато планирате вашия уебсайт мислете като човека, който го разглежда. Ако отваряте определена страница каква информация бихте искали да получите от нея? Ако мислите, че дадена информация е важна, но няма отношение към действието, което искате той да извърши, поставете я като хипелинк, а не като бутон (който води към нея). Бутоните в сайта всъщност очертават потребителската пътека, затова е важно да не се отклонява читателя от нея със странични неща.
Един сайт трябва да съдържа:
- URL - уеб адресът, по който да ви търсят. Съществуват много домейн окончания, от които можете да избирате. Имайте предвид, че .bg изисква допълнителни регистрации;
- Име на сайта - това е заглавието на вашия сайт, който съвпада с URL-a;
- Подзаглавие - трябва да обяснява накратко вашата дейност и това, което предлагате;
- Основна цел на сайта - според вас това е продажбата, нали? Но тук ще ви изненадам - обикновено това е регистрацията/абонамента за получаване на имейли. Идеята е, че ако посетителят не купи от вас можете поне да му вземете имейл адреса и да му изпращате оферти. Това ви гарантира, че няма да го загубите като бъдещ клиент и ще можете да "подгрявате" неговия интерес към вашето творчество;
- Подцел на сайта - ето тук вече идва реализирането на продажбата.
А сега нарисувайте схематично как искате да изглежда вашият сайт!
Да, правилно прочетохте! Вземете един лист и нарисувайте как си го представяте - навигационно меню, бутони, страници, форми за регистрация, слайдери, галерия със снимки, магазин, блог. Отбележете всички връзки, които искате да направите между отделните страници така, че да отведете клиента по потребителската пътека, която вие сте му начертали, до мястото, докъдето искате той да стигне.
За всяка отделна страница в навигационното меню трябва да определите:
- Страница - как ще се казва страницата в менюто;
- Действие - искате ли посетителят да направи нещо на тази страница и какво;
- Посока - къде искате посетителят да отиде след това (поставете бутон в края на страницата);
- Цел - каква е целта на тази страница и защо я има въобще;
- Свързани страници (линкове) - страници, които да дават допълнителна информация, но нямат отношение към следващите стъпки на посетителя (използвайте хиперлинкове).
Когато имате всичко това вече можете да преминете към избора на платформа или на фирма, която да програмира вашия уебсайт/онлайн магазин. На който и вариант да се спрете всички тези предварителни бележки ще са ви от полза!
Ако все пак имате нужда от помощ и съдействие не се колебайте да се обърнете към нас! Изпратете своето запитване за консултация ТУК.